Co powinniśmy wiedzieć o mediacji?

1.      Czym właściwie jest mediacja?

Mediacja jest alternatywą dla postępowania sądowego - jej forma pozwala na obniżenie kosztów do minimum i przyspieszenie całego postępowania (np.rozwodu, ustalenia alimentów, ugody w kwestii spłaty należności) do maksimum. Mediacja to rozmowa pomiędzy stronami (osobista lub przez mediatora), w trakcie której dąży się do rozwiązania konfliktu i znalezienia porozumienia pomiędzy stronami sporu. Porozumienie mediacyjne wypracowane przez strony w obecności mediatora jest akceptowalne i satysfakcjonujące dla obu stron konfliktu.

2.      Czym nie jest mediacja?

Podczas mediacji nie musi dojść do pojednania (oczywiście może, ale celem mediacji nie jest pojednanie osób, ale pomoc w dojściu do porozumienia). Mediacja nie jest poradnictwem, doradztwem, terapią. Mediacja nie jest sądem ani arbitrażem (mediator nie rozstrzyga sporów).

3.      Z jakim problemem możesz zgłosić się do mediacji?

Mediacja jest procedurą, której można poddać każdy rodzaj sporu. Jedynym warunkiem jest wyrażenie dobrowolnej zgody na udział w niej przez strony konfliktu. Postępowanie mediacyjne może zostać wszczęte na podstawie postanowienia Sądu (mediacja sądowa) lub na podstawie umowy (mediacja pozasądowa).

Mediacja jest zdecydowanie tańszą i szybszą metodą rozwiazywania sporow niż długotrwały oraz kosztowny proces sądowy. Samo rozwiązanie i jego sposób leży w rękach stron konfliktu. Ugodę oraz jej treść możesz zaproponować Ty!

Ponadto na proces sądowy trzeba oczekiwać długimi miesiącami, a mediacja może odbyć się w ciągu tygodnia, co znacznie skraca czas uzyskania ugody. Ugoda po zatwierdzeniu przez Sąd nabiera moc prawną orzeczenia sądowego (np. tytułu wykonawczego zaopatrzonego w klauzulę wykonalności).

4.      W jaki sposób może zakończyć się mediacja?

- mediacja może zakończyć się zawarciem wspólnie wypracowanej ugody, którą podpisują strony.
- mediator doręcza stronom odpis protokołu z przeprowadzonego postepowania.
- mediator przekazuje sądowi protokół oraz ugodę, o ile została zawarta.
- zatwierdzona przez sąd ugoda ma moc prawną i jest tożsama z ugoda zawarta bezposrednio przed sądem.
- sąd nie zatwierdzi ugody jeśli jest sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa, a także gdy jest niezrozumiała lub zawiera sprzeczności.
- jeśli ugoda której nadano klauzulę wykonalności nie została wykonana, można skierować jej wykonanie do egzekucji komorniczej.
- w przypadku braku ugody, strony mogą dochodzić swoich praw w postępowaniu sądowym.

 

 

 

Mediator działa na podstawie i w granicach przepisów prawa. Działalność mediatora regulują przepisy Kodeksu Postępowania Cywilnego (art.183 [1] - 183 [15]) oraz w zakresie wynagrodzenia i wydatków stosowne rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości.

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl